Algorytmy w służbie władzy

dr Grzegorz Osiński

Inteligentne systemy informatyczne w praktyce na wyciągnięcie ręki

Niedawno korporacja Google w swojej popularnej aplikacji Google Maps wprowadziła zakładkę nazwaną „dla ciebie”, która umożliwia np. odnalezienie w mieście, w którym aktualnie przebywasz, obiektu na podstawie wizualnego obrazu z wykorzystaniem kamery zamontowanej w telefonie komórkowym. Wystarczy tylko włączyć kamerę i sfilmować najbliższą okolicę, a Google sam rozpozna, czy w otoczeniu znajduje się restauracja, hotel, muzeum czy też inny poszukiwany obiekt.

System lokalizacji

Poza tym aplikacja jest w stanie, na podstawie danych zebranych na profilu użytkownika, zaproponować udział w wydarzeniu, które odbywa się w okolicy, wskazać najnowsze promocje w pobliskim sklepie czy też odpowiednio dostosowany posiłek w najbliższej restauracji. Te funkcje umożliwia specjalny system komputerowy, który wykorzystuje technologie uczenia maszynowego, sprzężony z systemem identyfikacji wizualnej. Taki program uczy się na bieżąco preferencji użytkownika i podpowiada mu tylko takie wydarzenia, które mogą go personalnie zainteresować.

System lokalizacyjny wspierający wirtualną nawigację w rzeczywistym świecie nazywany jest VPS (Visual Positioning System). Pozwala on dotrzeć do konkretnego miejsca, korzystając z podglądu aktualnego otoczenia dzięki włączonej kamerze telefonu. Niejako przy okazji zbiera on również i aktualizuje dane o miejscu, w którym znajduje się użytkownik, a także lepiej poznaje jego nawyki. Nawet sposób użycia kamery w telefonie pozwala uzupełnić profil użytkownika, drgający i niestabilny obraz może świadczyć zarówno o zmęczeniu, zdenerwowaniu, jak i o chorobie neurologicznej.

Źródło: Nasz Dziennik

Dodaj komentarz