Matrix(1999)

Matrix to film science fiction wydany w 1999 roku. Reżyseria: Wachowscy, z udziałem Keanu Reevsa, Laurence Fishburne i Carrie-Ann Moss.
Historia kręci się wokół postaci Neo (Reeves), który jest hakerem. Bohater odkrywa grupę buntowników, którzy próbują odblokować umysły ludzi uwięzionych w tej wirtualnej rzeczywistości zwanej “Matrix”.
Matriksem rządzą maszyny w dystopijnej przyszłości, w której ludzkość jest na skraju wyginięcia, walcząc z tymi maszynami.

Matrix był czymś, co naprawdę zaskoczyło większość odbiorców. Przedstawił świat, który nigdy wcześniej nie był utworzony w głównym nurcie kina science fiction. Chociaż przed 1999 r. istniały filmy przedstawiające rządzące światem maszyny, takie jak The Terminator, Matrix pokazuje o ile mądrzejsze mogą być zaawansowane maszyny. Maszyny nauczyły się hodować ludzi. Jest to coś, czego do tej pory nigdy nie widziano i naprawdę zmusiło publiczność do zastanowienia się nad tym, jak działa świat. Sceny akcji w tym filmie są jednymi z najlepszych i nawet do dziś naprawdę się wyróżniają. Scena walki między Neo i Morfeuszem (Fishburne) jest szczególnie niezapomniana, ponieważ była tak dobrze wyważoną sceną akcji i filozofii.

Matrix był również kamieniem milowym dla wielu aktorów i dał im możliwość zostania supergwiazdami. Nie można zaprzeczyć, że ten film po prostu zdefiniował karierę Keanu Reevesa. To samo można powiedzieć o Hugo Weaving, który bez wątpienia gra jednego z największych złoczyńców, jakiego kiedykolwiek można było zobaczyć na dużym ekranie. Agent Smith jest tak przeraźliwą postacią, że wnosi tę całkowitą aurę przerażenia, która pozwala wiedzieć, że ten facet jest niebezpieczny – a Hugo Weaving zrealizował tą postać znakomicie. Świat filmu, bez Hugo Weavinga byłby co najmniej parodią.
Efekty specjalne tego filmu nie zestarzały się zbyt dobrze, ale jednocześnie w pewien sposób dodają uroku temu filmowi i jest to świadectwem pracy wielkich reżyserów – braci Wachowskich.

Matrix to jeden z tych filmów, których nie można zapomnieć – w dobrym tego słowa znaczeniu. Łączy akcję, fantastykę naukową i filozofię w taki sposób, w jaki nigdy wcześniej się to nie stało.

Dodaj komentarz